Värden och centerpartisten Leif Zetterberg och moderaten Liselotte Grahn Elg, som tillträtt sitt uppdrag ett drygt halvår tidigare, var fast beslutna att styra vidare.
– Vi har gjort allt vad vi har kunnat. Det känns bra, men nu får vi se hur långt det här räcker.
Fyra timmar senare var majoriteten av de lokala valdistrikten räknade.
”Jag är nöjd, vi har gått framåt. Stora förloraren är S som tappat allt till SD”, sa kommunstyrelsens ordförande Grahn Elg på valnatten.
Några dagar senare stod det klart att S, trots tillbakagången, fortfarande var det största partiet lokalt – men bara med några få röster. Men att hitta ett styre där Agneta Hägglund (S) kunde komma tillbaka till makten var uteslutet – åtminstone officiellt.
Nu har vi facit i hand. Det blev fortsatt blågrönt styre.
”Tre tydliga aktörer” blev istället ett mantra i Håbopolitiken de närmaste månaderna.
SD växte och fick åtta mandat och en femtedel av rösterna.
Efter december-fullmäktige har partiet också en femtedel av kommunalrådsposterna, sedan de 13 M- och C-mandaten och SD:s egna gav en knapp majoritet för det beslutet.
Övriga i den blågröna minoriteten var inte med på de utökade kommunalrådsnoterna.
Var det enda sprickan i styret, undantaget som bekräftar regeln, eller går Håbo mot politiskt ovissa fyra år?
Budgeten röstades i alla fall igenom och de tre stora målen sägs Håbopolitikerna vara överens om.
I korthet: Helhetssynen på samhällsbygget, satsningen på mötesplatser och föreningsliv samt näringslivet i fokus.
Nu kan väl inget gå fel.
”Gömd pärla nära till allt”
I vilken riktning ska Håbo utvecklas? Vilka chefer och politiker som finns i kommunledningen har naturligtvis stor betydelse.
I oktober fick Håbo en ny kommundirektör. Tobias Arvidsson är ny chef över drygt 1400 anställda i en starkt växande kommun.
”Jag har ångrat mig att jag inte sökte när jobbet var ledigt för två år sedan. Nu ville jag inte missa den här möjligheten”, sa han till tidningen efter sin första dag på jobbet.
Vad lockar med Håbo?
– Att det är en gömd pärla nära till allt, säger han.
En kraftig utbyggnad
I området Frösundavik finns en del av de cirka 600 bostäder som förväntas påbörjas i kommunen till och med 2020.
Fram till 2025 ska ytterligare 950 bostäder tillkomma, även om prognosen är osäker ju längre bort i tiden vi kommer.
Håbohus har inlett sin planering för att i framtiden bygga i Kalmarsand, Yttergran och i Skokloster.
”Bålsta centrum är kommunens största projekt, där den första etappen förväntas påbörjas under 2019”.
Nu gäller det för service och infrastruktur att hänga med i samma takt.
De gräver för konstgräs
En fredag i november tog en stor grupp unga fotbollsspelare det första spadtaget till den nya konstgräsplanen i Bålsta.
Redan för tre år sedan fanns investeringsmedel avsatta för en ny plan, men projektet drog ut på tiden. Trots att en majoritet av fullmäktigeledamöterna sagt ja, första gången redan 2015, hände inte mycket.
Men under 2018 lossnade det: ”Vi har lagt ner ett jättejobb under flera år kring det här projektet och att det snart börjar byggas känns jättebra”, sa Jonny Atterlöf från Håbo FF.
Digitalt på mässor
Digitalisering var ett tema för den andra Håbomässan i början av maj med den nya arrangören.
Petri Suomela, projektledare, var nöjd med de två dagarna trots något färre besökare än premiäråret:
– Det tar alltid lite tid att arbeta in ett nytt koncept, och vi planerar redan för en ny Håbomässa nästa år, säger han.
Lärarna på bilden, två av utställarna, heter Mari Palm och Tobias Eriksson. Senare på året fanns skolan med igen, under HETT-mässan i Håbo också den med digital inriktning.
Färgstark företagare
Tomas Lyckåsen får symbolisera de företagare med starkt engagemang för kommunen. I ett EP-reportage i mars i år säger måleriföretagaren han att han börjar se en attitydförändring hos kommunens politiker.
– Politikerna har länge sagt att allt är bra i Bålsta, men så har det ju inte varit. Allt har tagit sådan tid, det har varit tungrott och ingen har velat ta något beslut.
När vi träffade honom var han och några kompanjoner nästan färdiga med den padelhall de tagit initiativ till att bygga på Ullevivägen.
Stor ombyggnad av skola
2016 godkände Håbofullmäktige att bygga om Futurum, kommunens största grundskola, för 56 miljoner kronor.
Ombyggnaden av skolan blir dock drygt 100 miljoner kronor dyrare. I juni 2018 togs ett nytt beslut i fullmäktige: ”Att utöka investeringsbudgeten för saneringsåtgärder, bortbyggandet av skola 2000-konceptet och ombyggnad för att rymma ytterligare 90 elever”.
Häromveckan kom en glad nyhet på skolan. Två klasser hade kvalificerat sig till Vi i femman, den klassiska kunskapstävlingen.
Satte p för busstorgsplaner
I mars stängde parkeringen för att bli ett busstorg. Planerna ändrades. I november öppnade därför den tillfälliga pendlarparkeringen i Bålsta centrum på samma plats som den gamla.
Det var meningen att området skulle vara en del i en större utbyggnad av Resecentrum. Men arbetet drog ut på tiden och i september beslutade kommunen att ta ett omtag i arbetet för att få bäst valuta för de runt tio miljoner kronor som redan lagts ned i projektet.
Låt oss hoppas att 2019 inte blir lika stökigt.
Nytt Bålstamöte i Mello
Visst är det kul med lokala framgångar? Inte minst när det gäller deltagandet i något som engagerar väldigt många av oss, Melodifestivalen.
Precis som 2018 blir 2019 ett år med ett internt Bålstamöte i Mello. Låtskrivarna Peter Boström och Niclas Carson Mattsson kommer att stöta på varandra i den tredje deltävlingen.
Kommer du ihåg hur det gick senast? Mellodebuterande Carson Mattsson och låten Party Voice med Jessica Andersson gick till final (kom sist, men ändå...).
Äntligen dags för spadtag
Handlaren Krister Nilsson, klädd i jacka märkt 2020 Maxi, var glad.
– Nu är det på riktigt. Ett suveränt, jättebra läge.
Efter 14 år med Ica Kvantum i Bålsta centrum är planerna att flytta ut till ett läge vid Lillsjön som erbjuder större ytor och fler möjligheter.
Vid första spadtaget i oktober förklarade han att tankar alltid har funnits om något större. Nu ska det bli verklighet.
Han har redan idag 120 anställda. De lär bli fler nästnästa vår, men hur många vågar han inte säga idag.