Det litterära intresset har Lennart utvecklat i skrivarkurser under de senaste tio åren. Det har resulterat i tre debutböcker; romanen ”Eva och Ernst” och diktsamlingarna ”Stanna upp, stanna upp vår. En vandring i natur och tankar” och ”Havsstänk, skog och väsen”. I förordet till romanen berättar Lennart H Boström att boken tillskrivs farfadern som berättat om livet i de byar han bodde i slutet av 1800 och början av 1900. Romanen är både dokumentär och fiktiv.
Romanen för oss tillbaka till en tid vars normer, seder och bruk i många avseenden har förändrats. Eva och Ernst trolovar sig, gifter sig efter tre lysningar i kyrkan och firar sitt bröllop i brudens hem. De får barn som de värnar med omsorg och kärlek och som växer upp och kommer ut i arbetslivet.
Vi får följa familjen genom livets glädjeämnen, sorger och vedermödor och vara med i vardagen som skildras med insikt och värme. Ernst arbetar i jordbruket och Eva sköter hemmet. De lever inte i överflöd, men inte heller i fattigdom. Det frireligiösa sammanhang, som omger dem, ger dem balans i tillvaron. För Ernst förändras livet radikalt, när hustrun dör och han som 35-åring blir ensam med barnen.
”Eva och Ernst” är en roman om ett liv i strävsamhet. En varm roman om familjesammanhållning och kärlek. En äldre läsare påminns om glömda levnadsregler och seder och en yngre får inblick i en period långt före den digitala revolution som idag tar mycket av vår tid.
I diktsamlingen ”Havsstänk, skog och väsen” finns tankar om livets och naturens föränderlighet och tidlösa arv. I dikten Minnen möter vi farfadern, vars berättelser inspirerat till romanen Eva och Ernst. Lennart skriver: ”Farfadern med kunskap från livserfarenhetens universitet, hans famn var min barndoms stora trygghet... ”. Dikten avslutas med orden ” ... I mitt levande förvar, hans röst finns kvar.”
Dikter i boken ”Stanna upp, stanna upp vår” handlar ofta om människans livscykel och naturens kretslopp fram till den ”slutliga vintersömnen” vilket bland annat uttrycks i raderna: ” ... Uppsamlad glädje, berikande fostran ska brukas hela livet. Snart kommer sensommar och höst. Tid för blommors vila...”.
– Vid poesiskrivning får jag känslan av att färdas på en filosoferande drömresa, säger Lennart H Boström, idag pensionär.
Att fotografera är en annan av Lennarts intressen. Fotokonsten har han lärt sig via kurser och han fick mycket proffsiga fototips under en vecka, när han som medicine doktor forskade kring bakterier på Karolinska institutet och träffade den kände fotografen Lennart Nilsson, som skulle filma bakterier.
Det är Lennarts egna fotografier som pryder de tre böckerna. Magiskt trolska naturbilder.
– Farfar trodde det fanns troll och det trodde jag också ett tag .