Under måndagens fullmäktige hade jag en interpellationsdebatt med Ingvar Smedlund om framtiden för Ena Energi, där jag ifrågasatte gjorda bokslutsdispositioner och koncernbidrag till EMAB, Enköpings moderbolag AB. Enligt årsredovisningen gjorde bolaget ett resultat på 23,841 mkr efter bokslutsdispositioner, avskrivningar och skatt återstod 375 000 kr. Svaret jag ville ha var vart tog 23 466 000 kr vägen?
Ingvar Smedlund påstår att han använder koncerntänket när EMAB genomför resultat- och skattemässiga dispositioner för att skapa resurser. EMAB har två döttrar Ena och EHB båda går med vinst. Kan det vara så att värmekollektivets inbetalda avgifter och taxor används till att bidra till skattekollektivet? Ena behöver medlen för sin egen verksamhet, kommunens kostnader måste finansieras med skattepengar. Alla som är fjärrvärmeköpare borde fråga sig ”vad får jag för pengarna”.
Hans Olsson (s), v ordf Ena energi
Svar
Ett bättre resultat för koncernen
Ena Energis vice ordförande, Hans Olson har åsikter om hur ägarna av Ena energi sköter finanserna.
En enig styrelse i Enköpings kommuns moderbolag AB har följ de ägardirektiv som finns i alla tre bolag vid beslutet om att göra bokslutsdispositioner. Att vice ordförande i Ena Energi har en annan uppfattning än den, får stå för honom. Om Hans vill genomföra förändringar i ägardirektiven eller framföra att han har en annan uppfattning än ägarna så bör han använda de vägar som är till för just det. Att Ena Energis styrelse uppdrar till sin vd att föra dialog med Moderbolagets vd, för att åstadkomma önskad förändring.
Men som jag informerade dig Hans om i interpellationsdebatten, så har bolaget själva genomfört bokslutsdispositioner för 10 miljoner kronor, något som du själv borde ha varit med om att besluta. 10 av de här 23 miljonerna har koppling till bolagets egna beslut.
Det beslut som moderbolagets styrelse har fattat är vanligt förekommande i Enköping, precis som i andra kommunala koncerner. Syftet är att minska den beskattning som sker i bolagen. Resultatet för koncernen har förbättrats med ca 3 miljoner kronor.
Ingvar Smedlund, ordf. EMAB