Nystart Enköping blandar äpplen och päron

Fortsätter Nystart Enköping arbeta på samma sätt är det kanske dags att man byter namn till Utredning Enköping, skriver Tomas Rådkvist (MP), ordförande i Tekniska nämnden i en replik på en insändare i lördags.

Ur  EP den 28 maj.

Ur EP den 28 maj.

Foto: Enköpings-Posten

Insändare2022-06-04 08:00
Det här är en insändare. Åsikterna i texten är skribentens egna.

Representanter för Nystart Enköping ironiserade i helgens EP över det beslut som Tekniska nämnden tagit avseende höjningen av tomträttsavgälder (hyror). De försöker få det att framstå som att vi i styret, tillsammans med SD, har tagit beslut som är tveksamma och gör golfklubben orättvist behandlad. NE ville därför återremittera (utreda) delar av höjningen, något jag tolkar som (o)rent röstfiske hos golfspelare.

Nystart Enköping blandar som så ofta äpplen och päron i sin iver att försöka visa att det blågröna styret, enligt deras eget sätt att se, inte gör rätt. Sanningen är att denna typ av ärende, uppräkning av tomträttsavgälder, är årligen återkommande i nämnden och baserar sig på hållfasta och vedertagna principer som i det mesta styrs av lag. 

Uppräkningar sker vart tionde eller tjugonde år och styrs av hur marktaxeringsvärdet utvecklas i Enköping. Att scoutstugan fick oförändrad avgäld denna gång beror på att MP, C, M, L och SD bedömde att det är en ideell förening som inte kan klara av en stor avgäldshöjning, de andra aktörerna däremot bedriver en kommersiell verksamhet som normalt ökar intäkterna för att kompensera för avgäldsökningen. 

Men ärendet är betecknande för hur Nystart Enköping väldigt ofta agerar i kommunens nämnder, styrelser och fullmäktige: man söker förhala beslut i ärenden trots att det finns väl utarbetade beslutsunderlag. NE’s frekventa beslutsångest, inte sällan understött av Socialdemokraterna, skapar mer administration, fördröjer beslutsprocesser och gör det otydligt för medborgarna hur kommunen beslutar i olika frågor. 

Visst finns det tillfällen när det är bra att göra ett omtag i en fråga men NE verkar ha satt detta beteende i system och man kan undra över skälen till detta. Att NE:s politiker ofta är (för) långt nere i detaljerna är bekant men det är verkligen dags att de börjar lita på att tjänstemännen lägger fram korrekta beslutsunderlag. Alternativet är att vi kraftigt ökar antalet tjänstemän eller ökar handläggningstiden för beslutsärenden för att tillgodose NE’s regelmässiga vankelmodighet och det är ju orimligt. 

Fortsätter Nystart Enköping arbeta på samma sätt är det kanske dags att man byter namn till Utredning Enköping.