Låt Enköping bli trädgårdsstaden

Jag ser fram emot ett flerkärnigt Enköping inkluderande vida fält och djupa skogar, skriver Anders Carlström.

Parkerna är klöver ess i spelet om Enköpings identitet, skriver Anders Carlström.

Parkerna är klöver ess i spelet om Enköpings identitet, skriver Anders Carlström.

Foto: Anders Liljestrand/Arkiv

Insändare2020-11-26 06:00
Det här är en insändare. Åsikterna i texten är skribentens egna.

Enköping söker sin identitet

Att bygga ett stort och högt komplex vid torget med hotell, bostäder och affärer förstärker den förtätning av vår stad som med namn ur växtriket kallats pepparrotsstaden eller de fyra liljornas stad. Namn som använts är också industristad, bondhåla, militärstad, närmaste stad eller stad för pendlare.

Jag vill slå ett slag för trädgårdsstaden och då menar jag kommunen i dess helhet där man tagit bort gränserna mellan land och stad. Parkerna är klöver ess i spelet om Enköpings identitet. Det finns ett brittiskt koncept "trädgårdsstaden" som jag önskar att några beslutspersoner får studera närmare på plats.

Mycket aktuellt just nu är planeringen kring stadskärnan. Det finns enighet om att avråda från helt slutna gårdar i centrum. Kvarterens fasader bör brytas upp så att innegårdar blir synliga från gatan. Utifrån detta föreslår undertecknad att i gropen bygga ett hus som harmonierar med Westerlundska gården. Klyv kvarteret Traktören med en gränd "Tant Grön" i riktning mot Tant Gredelin och Joar Blå. Pryd med en muralmålning av Leif Ahnlund på ostaffärshusets gavel. 

Låt Andersson Company i samverkan med handelspartner få bidra till en pulserande stadsmiljö med bostäder och affärer med en galleria som för in en del av torgets parkmiljö under tak. Bygg bostäder på Myran nära resecentrum och planera för ett parallellt grönskande stadscentrum. Kyrkåsen kan utvecklas med bebyggelse på fast grund. Ledord är arboretum och backsippor.

Sluta att exploatera åkermark på Nynäs. Jag ser fram emot ett "Nyenköping" kring Grillby, Skolsta och Bårskärskogen. Bygg en bullerby där motorbanan en gång planerades. 

Jag ser fram emot ett flerkärnigt Enköping inkluderande vida fält och djupa skogar varav mera än 4000 ha, är allmänningsskog. Många mil Mälarstränder och ett flertal mysiga öar är välbelägna rekreationsområden. Lägg dessutom till torp, vackra slott och herresäten med trädgårdsanläggningar och prydliga äppelodlingar. Stillsamma kyrkogårdar med tidvis öppna kyrkor.

Många kan känna sig hemma i den utvidgade staden med sitt vackra namn.  En välsignad kryddgård i Mälarstaden. Trygg och hälsosam i coronatider när man knappast kunnat pendla in till stan. Men nära lyser en röd lampa på 4G masten som gör det möjligt att jobba och handla i hemmet.

P.S. Jag läser i EP från 1950 om en penninggåva till en kvarn på åsen. Vart har de pengarna tagit vägen?