Svar till Torsten Nilsson
Torsten Nilsson skriver att majoriteten av svenska folket vill ha jakt. Riksdagens beslut i jaktfrågor speglar inte den sunda motvilja som många har mot jägarnas egenmäktighet och djurens försvarslöshet.
Jaktintresset finns även i maktens korridorer där politiker effektivt sållar bort kritiska åsikter som handlar om att skona skogens djur.
Jägareförbundets verksamhet, som benämns ”viltvård”, saknar trovärdighet. Ett språkrör för nämnda förbund i Dalarna uttryckte sin harm i tv över att vargen kunde äventyra årets älgjakt. Att arterna balanseras på ett naturligt sätt skulle begränsa deras jakttillfällen. Det är uppenbart att det vårdande inslaget fattas. Hittills har inte förbundet kommit med några konstruktiva förslag till förmån för djuren, som att freda vissa arter, förbjuda godsnöjesjakt, plågsamma snarnings- och fångstmetoder, löshundar som utsätter djur för långvarig stress och grytjakt.
Jägareförbundet behöver uppdateras till ett etiskt nytänkande värdigt ett civiliserat samhälle.