Till toner av luciasången gjorde simklubbens luciatåg entré inför en väntande publik. Strax innan genomfördes första passet av årets KM.
Kontrasterna är stora mellan tävling och stämningsfull uppvisning. Det är mycket tradition när simklubben firar Lucia. För vilken gång i ordningen är det kanske ingen som vet. Bara att rötter finns från tiden då man var en sektion under EAI och Irma Käck var den första lucian.
Årets lucior heter Linnéa Alvin och Thea Eriksson. I sällskap av tärnor, tomtar och pepparkaksgubbar bjöd de på ett fint avbrott innan klubbmästerskapet återupptogs. När kvällen kom hade ett antal nya klubbmästare korats, ett antal lussekatter och muggar glögg hade konsumerats, och medlemmarna i SK ENA kunde se fram mot ett välförtjänt juluppehåll.