Viktigast att det blir rätt i framtiden

Frågan om kulturhuset är mycket högt prioriterad av styret, skriver Ingvar Smedlund och Ulrika Ornbrant.

Frågan om kulturhuset är mycket högt prioriterad av styret, skriver Ingvar Smedlund och Ulrika Ornbrant.

Foto: Anders Jagemo

Insändare2021-04-22 18:23
Det här är en insändare. Åsikterna i texten är skribentens egna.

Svar till insändare av Mats Alvemark och Mats O Karlsson

Tack Mats och Mats för er insändare, det ger oss en chans att förtydliga hur vi tänker.

Vi tror inte att de sista 3 månaderna av 20 års hantering är avgörande om det ska kallas långbänk eller inte. För oss är det viktigaste att det blir rätt de kommande 50 åren. Frågan är mycket högt prioriterad av styret.

Som kommunalråd har man ett helhetsansvar för alla kommunens verksamheter, speciellt ekonomin. När det gäller upplevelseförvaltningen fanns farhågan att man skulle hamna i en situation där allt större del av pengarna går till nya, flexibla men också dyra lokaler, snarare än till verksamhet.

Därför hade vi en sittning med Upplevelseförvaltningen redan i februari 2020 angående de ekonomiska utmaningar Enköpings kommun stod inför. Vi diskuterade flytt av museet, vilken betydelse nya gymnasiet och en skola på väster kan ha för den verksamhet som just de ansvara för. Dialogen mellan facknämnd och oss är frekvent och framåtsyftande.

Anledningen till att Museet har blivit aktuell i frågan är, förutom att få en bättre lokalekonomi, att verksamheten skall utvecklas och få än fler besökare. Rådhuset är inte tillgängligt för alla. Kombinationen bibliotek och museum kommer att öka attraktionen och möjligheten för våra skolor att använda dem i undervisningen. 

Bibliotekets yta kommer inte påverkas, inte heller någon av de delar ni nämner i er insändare. Både bio, teatersalong, café och lokaler för föreningar finns med i förslaget. Enkelt uttryckt kan man  säga att valet står mellan en stor multisal och ett museum. Multisalen är på sammanlagt 290 kvm och ger plats för ca 140 personer. Samtidigt så finns den stora salongen kvar och vi bygger två nya aulor dels i Gymnasiet och dels i skolan på väster. 

Efter medborgardialogerna sammanställde man en lista med 13 av de mest efterfrågade funktionerna. Två ströks omedelbart (nattklubb och lekplats), resterande 11 punkter finns med i alla förslag på Joars utformning, även det förslag som inkluderar ett museum.

Ni får gärna specificera vilket KF-beslut vi strider emot. Som vi ser det har vi beslutat att bygga ett kulturhus Joar och det är precis det vi tänker göra. 

Bilagan Vision och mål för kulturhus Joar inleds med följande text: Med en välkomnande mötesplats avses en strävan att kulturhuset ska vara en plats för folkbildning, kultur och samhällsengagemang, där olika kultur och konstformer förs samman, inspirerar och utmanar varandra. Vi anser att ett museum starkt bidrar till ovan nämna vision. Med kunskap om vår egen historia och kulturhistoria står vi bättre rustade att med engagemang diskutera samtiden.

Det slutliga förslaget om kulturhus Joars utformning är långt ifrån klar. Vi är övertygade om att kunniga arkitekter kan få rum med både museum och multisal. Utrymmen man skulle behöva se över hur de används eller hur tilltagna de är, gäller foajéer, administrativa och tekniska ytor.