Kvartsfinaler (bäst av sju matcher):

Söndag 18 mars: Växjö–Brynäs, Djurgården–Linköping (15.00).

Måndag 19 mars: Frölunda–Malmö, Färjestad–Skellefteå (19.00).

Tisdag 20 mars: Brynäs–Växjö, Linköping–Djurgården (19.00).

Onsdag 21 mars: Malmö–Frölunda, Skellefteå–Färjestad (19.00).

Torsdag 22 mars: Växjö–Brynäs, Djurgården–Linköping (19.00).

Fredag 23 mars: Frölunda–Malmö, Färjestad–Skellefteå (19.00).

Lördag 24 mars: Brynäs–Växjö, Linköping–Djurgården (14.45).

Söndag 25 mars: Malmö–Frölunda, Skellefteå–Färjestad (15.00).

Måndag 26 mars: Växjö–Brynäs, Djurgården–Linköping (19.00). (eventuell match 5)

Tisdag 27 mars: Frölunda–Malmö, Färjestad–Skellefteå (19.00). (eventuell match 5)

Onsdag 28 mars: Brynäs–Växjö, Linköping–Djurgården (19.00). (eventuell match 6)

Torsdag 29 mars: Malmö–Frölunda, Skellefteå–Färjestad (19.00). (eventuell match 6)

Fredag 30 mars: Växjö–Brynäs, Djurgården–Linköping (15.15). (eventuell match 7)

Lördag 31 mars: Frölunda–Malmö, Färjestad–Skellefteå (15.15). (eventuell match 7).

Semifinalerna (bäst av sju matcher):

Det kvarvarande laget som slutade på bäst placering i SHL ställs mot det kvarvarande laget som slutade sämst. Det näst bäst rankade ställs mot det näst sämst rankade.

Speldatum:

Måndag 2 april: S1–S4 (19.30).

Tisdag 3 april: S2–S3 (19.30).

Onsdag 4 april: S4–S1 (19.30).

Torsdag 5 april: S3–S2 (19.30).

Fredag 6 april: S1–S4 (19.30).

Lördag 7 april: S2–S3 (15.15).

Söndag 8 april: S4–S1 (15.15).

Måndag 9 april: S3–S2 (19.30).

Tisdag 10 april: S1–S4 (19.30). (eventuell match 5)

Onsdag 11 april: S2–S3 (19.30). (eventuell match 5)

Torsdag 12 april: S4–S1 (19.30). (eventuell match 6)

Fredag 13 april: S3–S2 (19.30). (eventuell match 6)

Lördag 14 april: S1–S4 (15.15). (eventuell match 7)

Söndag 15 april: S2–S3 (15.15). (eventuell match 7)

Final (bäst av sju matcher):

Samma omrankningsprincip av lagen, sett till SHL-tabellen, som i semifinalen. Det bäst rankade SHL-laget får alltså hemmaplansfördel.

Speldatum:

Tisdag 17 april: F1–F2 (19.30).

Torsdag 19 april: F2–F1 (19.30).

Lördag 21 april: F1–F2 (15.15).

Söndag 22 april: F2–F1 (15.15).

Tisdag 24 april: F1–F2 (19.30). (eventuell match 5)

Torsdag 26 april: F2–F1 (19.30). (eventuell match 6)

Lördag 28 april: F1–F2 (15.15). (eventuell match 7)

Så slutade slutspelslagen i SHL 2017–2018:

1) Växjö

2) Djurgården

3) Frölunda

4) Färjestad

5) Skellefteå

6) Malmö

7) Luleå

8) HV71

9) Linköping

10) Brynäs

Källa: SHL