Berkerud: "Jag är ångerfull"

I matchen mot Nyköping träffade en tackling från ESK Hockeys Eric Berkerud såpass illa att Nyköpings Marcus Lindblom fick uppsöka sjukhus. "Det var absolut inte min mening att skada", säger ESK:s forward.

Eric Berkerud väntar på dom från diciplinnämnden efter hans tackling mot Nyköpings Marcus Lindblom.

Eric Berkerud väntar på dom från diciplinnämnden efter hans tackling mot Nyköpings Marcus Lindblom.

Foto: ESK Hockey

Ishockey2018-10-23 17:00

Det var strax innan mitten av den andra perioden i bortamötet mot Nyköping som Eric Berkeruds tackling på öppen is träffade hemmalagets Marcus Lindblom såpass illa att han fick bäras ut på bår och åka till sjukhus.

Med några dagars distans har Berkerud själv sett händelsen och ger sin syn på det hela.

– Det är såklart jättetråkigt och det var aldrig min mening att skada. Jag är väldigt ångerfull och ställer mig inte på något sätt bakom mitt eget beteende, säger han.

– Men jag vet också med mig att det som sagt inte var min mening att skada honom.

Berkerud fick matchstraff för tacklingen och blev därmed automatiskt avstängd i onsdagens match mot Huddinge.

Men avstängningen beräknas bli längre.

– Jag har aldrig varit avstängd tidigare, så jag vet inte riktigt vad som väntar. Men ärendet ligger hos disciplinnämnden för handläggning. Jag har pratat med ESK och vi har skickat in min version av händelsen, och domaren har gett sin. Vad jag har förstått kan de ta ett par veckor innan det fattas ett beslut.

Har du varit i kantakt med Marcus Lindblom?

– Jag känner honom inte sen tidigare, så jag sökte upp honom på Facebook. Jag skrev till honom där och bad om ursäkt och det kändes rätt och bra att göra. Jag har dock inte fått något svar ännu.

Medan ärendet handläggs kommer Berkerud sannolikt fortsätta vara avstängd.

Se händelsen här (extern länk).

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!