I Tierp uppgick kostnaden per elev i fjol till 11 500 kronor, mer än dubbelt så mycket som Enköping (4 600 kronor).

– Det kan variera väldigt mycket. En del kommuner har till exempel egen kock, medan andra kommuner köper in all mat, säger José Luis Berrospi, undervisningsråd på Skolverket, till Nyhetsbyrån Siren.

Övriga siffror för kommunerna i Uppsala län: Heby (9 500 kronor), Håbo (5 600), Knivsta (5 400), Uppsala (5 000), Älvkarleby (5 500), Östhammar (5 500). I Sigtuna kommun var kostanden 5 100 kronor. Rikssnittet ligger på 6 100 kronor för kommunala grundskolor 2016. Lägst är kostnaden i Hylte (1 600) och högst i Piteå (12 500). I summan ingår kostnader för skolmåltids- och kaféverksamhet, vilket inkluderar kostnader för personal, livsmedel, transporter och administrativa kostnader.

LÄS MER: Länets bästa skolmat serveras i Uppsala