Löts kyrka i ord och ton

Kyrka Inom Enköpings pastorat finns 20 kyrkor. Alla bär de på oftast månghundraårig historia. Generation efter generation har besökt kyrkobyggnaderna, konstnärer har prytt dem och musiker har fått musik att klinga under spännande valv.

Löts medeltidskyrka i Trögden är från 1100-tal. Om den kommer Marie-Anne Höljer att berätta den 19 februari i arrangemanget Musik och kyrkan inuti. Intressant är att kyrkan är förknippad med Fånöö gods som har anor i tidig medeltid och där stormän bott. Mest känd är Axel Oxenstierna, född 16 juni 1583 på Fånöö gods. Han blev rikskansler 1612 och i praktiken regent 1632, eftersom drottning Kristina var omyndig. Han är grundare av den svenska statsapparaten och den som bland mycket annat indelade landet i län.

Villberga församlings kyrkomusiker Pär Lindh och sångerska Sandra Wallin förgyller mötet med kyrkan med musik. På Pär Lindhs och Sandra Wallins repertoar står instrumental och vokal musik av varierad karaktär.

  • Senaste nytt
  • Mest läst

Mer Kultur & Nöje